Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Zapraszamy na koncert

W czwartek 16 maja 2024 o godz. 18:45 – po Inauguracji, wszystkich chętnych zapraszamy na koncert BIAŁOSTOCKI UNPLUGGED w wykonaniu Alicji Grabowskiej z zespołem. Koncert odbędzie się na auli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 1, 15-089 Białystok).

Koncert jest finansowany w całości z budżetu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, nie jest finansowany ze środków pozyskanych od firm członkowskich INFARMA, Izby POLMED lub MedTech Polska.

BIAŁOSTOCKI UNPLUGGED – koncert jest muzyczną opowieścią o przedwojennym Białymstoku, o związanych z nim ludziach muzyki i filmu Dwudziestolecia, ukazanego przez pryzmat twórczości mistrza przedwojennego tanga  Zygmunta Białostockiego, dla którego było to miasto dzieciństwa i wczesnej młodości. W świat kompozytora poprowadzi jego wielka miłośniczka i propagatorka jego twórczości, białostoczanka Alicja Grabowska.

ALICJA  GRABOWSKA – aktorka, wokalistka, performerka, tekściarka, reżyserka, autorka projektów z zakresu historii muzyki na Podlasiu, creative leader w grupie Chanajki, którą współtworzy z mężem Rafałem Grabowskim oraz muzykami OiFP Rafałem Makarskim i Radosławem Koprem.

Jest absolwentką kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie , WSL w Białymstoku, stypendystka MKiDN. Tworzy projekty z pogranicza kultur i sztuk wizualnych promujące ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Od 2005r. zajmuje się szeroko rozumianą podlaską muzyką żydowską. W 2009 ukazała się jej pierwsza płyta „Chanajki” na której znalazły się wykonania jiddish i esperanto muzyki tradycyjnej, poezji Morrisa Rosenfelda i Abrahama Szewacha, kompozytorów związanych z Białymstokiem, Pejsakha Kaplana, Jarema Ciganariego i Zygmunta Białostockiego. Płyta w tym samym roku pojawiła się w zestawieniu na najlepszy fonogram roku Polskiego Radia. W latach 2009-2011 zrealizowała spektakle małej formy „Opowieści z Białegostoku” i „Rivke i jej sny” poświęcone tematyce żydowskiej Białegostoku z muzyką Ben-Ziona Witlera i Rafała Grabowskiego. Zrealizowała muzykę do filmów min. „Obcy na Podlasiu”,”Ołówek”, „Kopiści z fabryki Tycjanów”. W 2014r. pod kierunkiem Bente Kahan wzięła udział w nagraniu płyty „Yidishe mame un andere froyen”. W latach 2006 – 2014 prowadziła działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży w OiFP. W 2020 zrealizowała „Bialostocki Project”, inspirowany jazzem, electrotango, rapem i muzyką klasyczną poświęcony małżeństwu kompozytorów Dwudziestolecia, Zofii i Zygmuntowi Białostockim, zakończony wydaniem płyty. W 2022r. zdobyła Niebieski Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia Białystok. Brała udział w festiwalach i wydarzeniach kulturalnych min. Sacrum in Musica, Gier Tas Slieme Avards, Galicjaner Sztetl, Inny Wymiar, Podlaska Oktawa Kultur, Shtetlfest, Muzyka z Kórnika, Muzyczne Lato w Juracie, Festiwal Miedzy Wierszami, Bielskie Dni Kultury Żydowskiej, „Sztama” Spotkania ze sztuką i inne.